ZpětÚvodAktuality Co jste netušili o odhadu nemovitosti?

Co jste netušili o odhadu nemovitosti?

Odhad nemovitostiOdhad nemovitosti je v dnešní době vyžadován velmi často. Je nutný při koupi, prodeji, v dědickém řízení, při soudních sporech, vložení nemovitosti do podnikání, ale i pro získání hypotečního úvěru. Banka se tak jistí v případě, že by klient nemohl úvěr splácet. Kde ale odhad získat a kolik stojí?

Jak probíhá odhad nemovitosti?

Precizní odhad nemovitosti, tedy určení její tržní ceny pro potřeby dědického řízení, soudního řízení, inoslvence či exekuce vám vypracuje naše realitní kancelář. Hlavní výhodou odhadu nemovitosti zpracovaného RK je stanovení reálné prodejní ceny v konkrétním místě a čase. Navíc je jeho zpracování levnější a rychlejší.

Také si jej můžete objednat u banky, která má své vlastní specializované odhadce pro danou lokalitu. Ten se s vámi domluví na termínu, kdy se v domě sejdete a proberete spolu historii nemovitosti, případné rekonstrukce apod.

Odhadce potřebuje vidět veškeré vybavení domu či bytu. Odhad nemovitosti může kvalitní profesionál zpracovat během pár dní, nejčastěji se jedná o rozmezí 3 až 10 dnů. Doba závisí na způsobu ocenění a na rychlosti dodání podkladů.

Co budete potřebovat k odhadu a kolik stojí?

Odhadce bude potřebovat pro kvalitní zpracování určité dokumenty. Připravte si aktuální list vlastnictví a nabývací titul k nemovitosti. Nabývací titul je smlouva, která dokazuje, že jste nemovitost nabyli a jakým způsobem. Jde zejména o kupní smlouvu, případně pak smlouvu o dědictví apod. List vlastnictví získáte na katastrálním úřadě a v případě, že prodáváte byt, budete potřebovat dva listy vlastnictví – jeden na byt a druhý na bytovou jednotku. 

Ceny zpracování odhadu se liší, většinou se pohybují v řádech tisíců korun - zhruba 2-5 tis. Kč za byt a zhruba 5-10 tis. Kč za rodinné domy.

Kde sehnat kvalitního odhadce?

Příprava odhadu nemovitostiKaždá banka má svůj seznam certifikovaných odhadců, kteří mohou odhad zpracovat. Pokud ho již máte zpracovaný, banka jej uzná v případě, že není starší než půl roku. Banky často požadují zpracování od odhadce, který s danou bankou spolupracuje.

  • Když se rozhodnete prodat svou nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, kancelář vám nabídne kvalitního odhadce
  • Pokud prodáváte nemovitost na vlastní pěst, můžete si vyhledat odhadce sami, na trhu jich je spousta. 
  • Pokud potřebujete ocenění nemovitosti pro účely hypotéky, je ideální variantou odhadce od dané banky

Co ovlivňuje výši odhadu?

Na nemovitosti se nejvíce cení její umístění, kde mají atraktivní lokality vedoucí postavení. Dále cenu ovlivňuje občanská vybavenost a dostupnost dopravy v místě. Odhad ovlivňuje i velikost stavby, její stav a stáří. Samotné vybavení nemovitosti nemá vliv, protože není součástí stavby. Co dalšího kromě lokality a stáří stavby ovlivňuje cenu bytu a domu?

  • Byt – rekonstrukce, dispozice a rozmístění místností, světové strany, na které jsou orientována okna, podlaží (vyšší je hodnoceno lépe), balkon, sklep či možnost používat zahrádku apod.
  • Rodinný dům – rekonstrukce, dispozice a velikost místností, velikost celého pozemku a zahrady, přítomnost půdy, terasy apod.

Když se rozhodnete pro ocenění nemovitosti, vybírejte vždy kvalifikovaného odhadce, případně vsaďte na ověřené odhadce u banky. Vyhnete se tak zbytečným starostem a problémům.


Rychlý kontakt

  • Ka - New Generation reality s.r.o.
  • Mobil: +420 724 927 077
  • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek