ZpětÚvodAktuality Trvalé bydliště v pronájmu a jeho zákaz | Mýtus odhalen!

Trvalé bydliště v pronájmu a jeho zákaz | Mýtus odhalen!

Majitelé bytů se často obávají, že si na adresu pronajímaného bytu nájemce nahlásí své trvalé bydliště. Jsou ale tyto pochybnosti na místě? A mají majitelé bytu vůbec právo zakázat nájemci nahlášení trvalého bydliště v pronajatém bytě?

Trvalé bydliště v pronájmuKdo potřebuje trvalé bydliště v pronajatém bytě?

Existuje několik základních důvodů, proč nájemce potřebuje mít v pronájmu trvalé bydliště. Nejčastěji se jedná o to, že nájemník chce být evidován v místě, kde doopravdy bydlí. Trvalé bydliště je pro nájemníka v pronajatém bytě důležité také:

 • pro usnadnění komunikace s poštou, úřady a pro volební právo v daném místě
 • pro získání sociálních dávek či příspěvku na bydlení
 • pro přihlášení k praktickému lékaři v daném místě
 • pro přihlášení dětí do školky či školy
   

Náležitosti trvalého bydliště

Jedná se o adresu, která je zvolena na základě rozhodnutí občana. Ten může mít v rámci České republiky pouze jedno místo trvalého pobytu. Pamatujte, že se jedná o evidenční údaj, který vám v první řadě umožňuje komunikaci s úřady a další potřebnou agendou

Může majitel bytu zakázat nájemníkovi převod trvalého bydliště?

Pokud má nájemník platnou nájemní smlouvu, nepotřebuje svolení majitele bytu pro zřízení trvalého bydliště v pronajatém bytě. Jste-li v pozici nájemníka a chcete mít v místě pronájmu trvalé bydliště, stačí navštívit ohlašovnu v místě nového trvalého pobytu. Změnu tak můžete provést na obecním úřadu, v Praze, územně členěných statutárních městech a na úřadech městských částí nebo obvodů.

A co potřebujete, aby změna proběhla v pořádku? Stačí se prokázat občanským průkazem, dokladem opravňující užívání bytu, což může být výpis z katastru nemovitostí nebo nájemní smlouva. Konečným bodem je vyplnit přihlašovací list k trvalému pobytu.

Podle zákona o evidenci obyvatel z přihlášení osoby k trvalému pobytu v pronajatém bytě nevyplývají žádná práva nájemníka k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

Exekuce nájemceProč mají majitelé obavy?

Majitelé mají často obavu z exekuce nájemce. Takové hrozbě se bohužel nelze vyhnout a exekutor je potom vázán na místo, kde se dlužník skutečně zdržuje.

Exekutor nemůže zabavit nemovitou věc pronajímatele - ta je chráněna, protože pronajímatel je uveden v katastru nemovitostí jako majitel. Vybavení v bytě pronajímatele ale zabavit může.

Někdy majitelé na zákazu trvalého bydliště v daném místě natolik trvají, že jej zanesou do nájemní smlouvy. Příslušný úřad má ale i přesto povinnost nájemci trvalý pobyt v místě pronájmu zaevidovat.

 

Jste pronajímatel bytu? Pak pro vás máme doporučení

 • Ideální je, když má majitel k veškerému vybavení domácnosti doklad, díky kterému prokáže, že mu daný majetek patří.
 • V případě jistých obav se majiteli vyplatí pronajímat byt bez veškerého vybavení.
 • Na počátku nájmu sepsat seznam veškerého vybavení bytu, které je ve vlastnictví pronajímatele.
 • Pokud chce mít tedy majitel bytu jistotu, může si svého nájemce každý měsíc kontrolovat, zda nepodléhá exekučnímu řízení.
 • Majitel si po skončení nájmu musí ohlídat, zda si nájemce změnil trvalý pobyt. Pokud tak neučinil nájemce, může tak pronajímatel učinit sám s průkazným dokumentem, že právo nájemce k danému objektu skončilo.

Potřebujete poradit s pronájmem bytu? Napište nám


Rychlý kontakt

 • Ka - New Generation reality s.r.o.
 • Mobil: +420 724 927 077
 • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek