ZpětÚvodAktuality Trvalé bydliště v pronájmu a jeho zákaz | Mýtus odhalen!

Trvalé bydliště v pronájmu a jeho zákaz | Mýtus odhalen!

Trvalé bydliště v pronájmuMajitelé bytů se často obávají, že si na adresu pronajímaného bytu nájemce nahlásí své trvalé bydliště. Jsou ale tyto obavy odůvodněné? A mají majitelé bytu vůbec právo zakázat nájemci nahlášení trvalého bydliště v pronajatém bytě?

Kdo potřebuje trvalé bydliště v pronajatém bytě?

Existuje několik základních důvodů, proč nájemce potřebuje mít v pronájmu trvalé bydliště. Nejčastěji se jedná o to, že nájemník chce být evidován v místě, kde doopravdy bydlí. Trvalé bydliště je pro nájemníka v pronajatém bytě důležité také:

 • pro usnadnění komunikace s poštou, úřady a pro volební právo v daném místě,
 • pro získání sociálních dávek či příspěvku na bydlení,
 • pro přihlášení k praktickému lékaři v daném místě,
 • pro přihlášení dětí do školky či školy.

Může majitel bytu zakázat nájemníkovi převod trvalého bydliště?

Pokud má nájemník platnou nájemní smlouvu, nepotřebuje svolení majitele bytu pro zřízení trvalého bydliště v pronajatém bytě. Jste-li v pozici nájemníka a chcete mít v místě pronájmu trvalé bydliště, stačí pouze zajít na nejbližší úřad evidence obyvatel, prokázat se občanským průkazem, přiložit nájemní smlouvu a vyplnit přihlašovací list. Podle zákona o evidenci obyvatel z přihlášení osoby k trvalému pobytu v pronajatém bytě nevyplývají žádná práva nájemníka k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

Proč mají majitelé obavy?

Exekuce nájemceMajitelé mají často obavu z exekuce nájemce. Takové hrozbě se bohužel nelze vyhnout a exekutor je potom vázán na místo, kde se dlužník skutečně zdržuje. Exekutor nemůže zabavit nemovitou věc pronajímatele - ta je chráněna, protože pronajímatel je uveden v katastru nemovitostí jako majitel. Vybavení v bytě pronajímatele ale zabavit může.

Někdy majitelé na zákazu trvalého bydliště v daném místě natolik trvají, že jej zanesou do nájemní smlouvy. Příslušný úřad má ale i přesto povinnost nájemci trvalý pobyt v místě pronájmu zaevidovat.

5 doporučení pro pronajímatele bytu

 1. Ideální je, když má majitel k veškerému vybavení domácnosti doklad, díky kterému prokáže, že mu daný majetek patří.
 2. V případě jistých obav se majiteli vyplatí pronajímat byt bez veškerého vybavení.
 3. Na počátku nájmu sepsat seznam veškerého vybavení bytu, které je ve vlastnictví pronajímatele.
 4. Pokud chce mít tedy majitel bytu jistotu, může si svého nájemce každý měsíc kontrolovat, zda nepodléhá exekučnímu řízení.
 5. Majitel si po skončení nájmu musí ohlídat, zda si nájemce změnil trvalý pobyt. Pokud tak neučinil nájemce, může tak pronajímatel učinit sám s průkazným dokumentem, že právo nájemce k danému objektu skončilo. Zrušení trvalého bydliště je obvykle vyřízeno ve lhůtě 60 dnů od podání žádosti.

Potřebujete poradit s pronájmem bytu? Napište nám


Rychlý kontakt

 • Ka - New Generation reality s.r.o.
 • Mobil: +420 724 927 077
 • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek