ZpětÚvodAktuality Nekončící dilema: stavět nový dům, nebo koupit hotový?

Nekončící dilema: stavět nový dům, nebo koupit hotový?

Nekončící dilema: stavět nový dům, nebo koupit hotový?Stavět, či nestavět a koupit hotový dům? To je otázka, která trápí nejednoho zájemce o nový domov. A možná i vás. Sháníte-li potřebné informace, jste u nás na správné adrese. Jakožto odborníci na nemovitosti totiž známe tajemství obou variant. Každá má svá pro a proti.

Stavba nového domu

Jestli jste se rozhodli postavit si nový dům, budete bydlet v krásné novostavbě, ve které si všechno vymyslíte podle sebe, vyberete si vybavení, které se vám líbí, a rozmyslíte si ideálně dispozice. Než se ale dostanete k cíli, čeká vás vcelku trnitá cesta. Ta začíná už výběrem pozemku.

Až se vám nějaký pozemek zalíbí, nezapomeňte si ověřit, jaké jsou v okolí plány do budoucna, zda zde například nebude stát velká silnice nebo, zda kolem obec neplánuje něco jiného než výstavbu rodinných domů. Poté se také musíte přesvědčit, zda na pozemku budete moci postavit dům tak, jak si jej představujete (kvůli nařízením obecního úřadu) a zda je příjezdová cesta ideální a jen vaše. S tím vším vám jistě poradí realitní makléř.

Poté vás čeká rozhodování, jestli budete stavět svépomocí případně pomocí subdodávek, nebo zda svěříte celou stavbu na klíč firmě. V každém případě se obrňte trpělivostí, neboť nekonečné telefonování, kontrola stavby a papírování na úřadech vás bude stát hodně času. Pokud jste ale rozhodnutí, že chcete bydlet v novostavbě, určitě to stojí za to. Na konci tohoto martýria totiž stojí váš vysněný domeček.

Výhody

Nevýhody

Vše si navrhnete podle sebe
Stěhujete se do nového
Nové domy mívají skvělé izolační vlastnosti
Stavíte z nových materiálů
Můžete si vybrat pozemek
Stěhování až za několik měsíců
Martýrium kolem stavby (úřady a povolení)
Stavba vám zabere více času

Koupě hotového domu

Není-li pro vás stavba nového domu to pravé ořechové, poohlédněte se po již postaveném rodinném domě. Po přepsání se můžete ihned nastěhovat, a pokud je vše v pořádku, budete si užívat svého nového domova bez zbytečných prodlev. 

Při koupi domu, který již nějakou dobu sloužil svým předchozím majitelům, je nutné prohlédnout jej od podlahy až po komín. Všude se mohou skrývat nedostatky, které budete muset opravovat, a pokud s těmito náklady nebudete již předem počítat, může to být nepříjemné. Pokud nekupujete již postavenou novostavbu, ale starší dům bude nejspíš nutné něco upravit, něco zrekonstruovat nebo pozměnit. Jestliže ale máte duši domácího kutila, nebude to žádný problém. Skryté vady, které se předchozí majitel snaží zamaskovat, případně odhalí soudní znalec, kterého si ke koupi můžete přizvat.

U domku si ověřte, zda jsou v pořádku všechny právní náležitosti, jestli na něm například neleží věcné břemeno nebo jestli je v pořádku příjezdová cesta. Oproti novostavbám mívají starší rodinné domky často lepší umístění, neboť jsou stavěné dřív, a tak zabraly nejlepší místa ve městě. 

Výhody

Nevýhody

Stěhujete se ihned
Po rekonstrukci bude interiér skvělý
Můžete narazit na novostavbu
Dům je možné opravovat postupně a rozdělit si náklady
Mnohdy lepší lokalizace než novostavba
Dům nebude mít izolační vlastnosti novostavby
Pozor na skryté vady
Laik okem některé věci neodhalí
Se starším domem je vždy práce

Napište nám svou představu ideálního domu nebo pozemku, najdeme vám ho


Rychlý kontakt

  • Ka - New Generation reality s.r.o.
  • Mobil: +420 724 927 077
  • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek