ZpětÚvodAktuality Nekalé praktiky realitních makléřů? Nedejte se!

Nekalé praktiky realitních makléřů? Nedejte se!

Nekalé praktiky realitních makléřůDříve, než začnete řešit koupi nebo prodej své nemovitosti, se nejprve dobře seznamte s trhem realitních kanceláří a pořádně si je „oťukejte“. Vyberte si pouze takovou realitní kancelář, která má na trhu dlouhou působnost, dobré jméno a nejméně stovky spokojených klientů jako vizitku své kvality. 

Český realitní trh je doslova zaplavený konkurenčními realitními zprostředkovateli. Věděli jste, že má Česko nejvíce realitních makléřů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU? Na realitní makléře jsou proto kladeny vysoké nároky, a dokonce je nutí využívat různé podvodné techniky, aby ve světě realit obstáli. Z vyprávění a z různých internetových diskusí jsme posbírali nejčastěji používané triky, se kterými se na realitním trhu můžete setkat.

„Koupím byt či dům v této lokalitě, spěchá!“

Kdo z vás se s takovým lístečkem na sloupu veřejného osvětlení nebo v poštovní schránce ještě nesetkal? Lísteček, na kterém je uvedeno kromě žádosti o byt pouze telefonní číslo. Žádné jméno, žádná adresa, žádný jiný kontaktní údaj. Zavoláte na přiložený telefon a očekáváte, že se na druhém konci ozve přímý zájemce o vaši nemovitost, ale namísto toho se ozve realitní makléř. V tom lepším případě se vám tedy jako realitní makléř hned představí a vy jej můžete odkázat do příslušných míst. V horším případě si s vámi sjedná schůzku, na které se vám po delším, příjemném rozhovoru teprve představí jako zástupce realitní kanceláře. Tato technika je v krajních mezích zákonnosti a měla by být rozhodně považována za klamavou obchodní praktiku. 

„Mám vážný zájem o koupi vaší nemovitosti.“

Pokud si podáváte inzerát na prodej své nemovitosti, připravte se na množství telefonátů od realitních kanceláří. Slušnější realitky se představí ihned, ale jak jsme si řekli již v předchozím odstavci, bohužel jsou i makléři, kteří se pouze vydávají za přímé kupce. Doporučujeme k inzerátu připsat upozornění typu „Realitní kanceláře nevolat!“, ale ani to nemusí nenasytné realitky odradit.

„Chci si s vámi sjednat prohlídku. Kdy se vám to nejlépe hodí?“

Podvodné techniky realitních makléřůV horším případě vám bude makléř věšet bulíky na nos a přímo vám na váš inzerát odpoví, že našel vhodného kupce a domluví si s vámi termín prohlídky. Teprve až při prohlídce bytu vyplave na povrch pravda o skutečném původu „kupce“. Makléř vás v tu chvíli bude mít jako na zlatém podnose a může se vás snažit udolávat. Třeba vás dokonce i udolá a vy začnete přemýšlet o prodeji nemovitosti přes realitní kancelář. Rozhodně ale neberte tuto kancelář, ale poohlédněte se po nějaké serióznější.

„Prodáme vaši nemovitost za nechutně vysokou sumu.“

Makléř vám při svém honu na nemovitost může naslibovat hory doly. Třeba extrémně vysokou cenu, za kterou vaši nemovitost prodá. Potom se nebudete stačit divit, jakmile začne průběžně cenu snižovat a snižovat, až vám nakonec dojde, že jste tomu člověku naletěli, a že takové peníze nikdy za svou nemovitost nedostanete. 

„Nevěřte realitkám, prodejte svou nemovitost sami. Pomůžeme vám!“

Na internetu se objevují diskuse, kde jsou agenti placeni za to, aby co nejvíce hatili a pomlouvali činnost seriózních realitních kanceláří. Dále pak doporučují, aby lidé své nemovitosti prodávali sami a k tomu jim doporučí svou placenou realitní službu. Oproti seriózní realitní kanceláři ale takoví agenti většinou nenesou za svou činnost žádnou zodpovědnost, proto pokud jejich služby využijete, můžete přijít o čas i peníze.

„Peníze za nemovitost ihned na ruku!“ No neberte to.

Je to jako krásný sen, který se ovšem ve chvíli rozplyne. Realitní makléř si klade za cíl podepsat s vámi výhodnou zprostředkovatelskou smlouvu. Ano, makléř může skutečně nemovitosti vykupovat a skutečně vám může dát i peníze ihned. V drtivé většině případů ale výrazně pod cenou, než kolik byste utržili na klasickém prodeji nemovitosti.

Vždy čtěte smlouvy! A to do nejmenších detailů!

Čtěte pozorně smlouvyVeškeré náležitosti, které si s realitní kanceláří ujednáte, mějte vždy podložené písemně. Písemné smlouvy a všechna ujednání si vždy do detailu pročtěte, a to nejlépe několikrát. Makléř se dokonce může snažit vás oklamat tak, že vám dává podepsat „pouze nějakou drobnost“ jako potvrzení o prohlídce nemovitosti, apod. Jak říká jedno staré dobré pravidlo – Důvěřuj, ale prověřuj. Při prodeji nemovitosti to platí dvojnásob.

Spoléhejte na selský rozum a ověřenou kvalitu

Nebylo naším cílem vás vystrašit a odradit od prodeje či koupi nemovitosti přes realitní kancelář. Chceme pouze apelovat na každého, kdo prodává nebo kupuje nemovitost, aby při tom používal selský rozum a všechno si dostatečně ověřil, promyslel a zkonzultoval s profesionálem. 

Svěřte svou nemovitost do rukou profesionálů. Napište nám


Rychlý kontakt

  • Ka - New Generation reality s.r.o.
  • Mobil: +420 724 927 077
  • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek