ZpětÚvodAktuality Je vaše kupní smlouva v pořádku? Řekneme vám, co by v ní určitě nemělo chybět

Je vaše kupní smlouva v pořádku? Řekneme vám, co by v ní určitě nemělo chybět

Pokud prodáváte či kupujete byt, určitě chcete, aby celá záležitost proběhla bez problémů. Klíčem k úspěšnému obchodu je správně napsaná smlouva. Prodávající i kupec však musí vědět, co by se v kupní smlouvě nemělo a mělo vyskytovat a co zkontrolovat. A jak poznáte, že je něco v nepořádku?

Kontrola celé smlouvy

Před samotným podpisem smlouvu zkontrolujte již od prvních řádků, tedy od hlavičky. Je v ní uvedeno, kdo nemovitost prodává. Zaměřte se na to, kdo je vlastníkem nemovitosti. Prodávající, který je napsaný ve smlouvě, se musí shodovat s majitelem uvedeným v katastru nemovitostí.

Další věcí, kterou doporučujeme zkontrolovat, je předmět převodu. Ve smlouvě musí být jasně dané, o jakou nemovitost se jedná a co je její součástí. Před podpisem se nebojte vyžádat si kupní smlouvu předem a v klidu si ji pročíst nebo ji probrat se svým právníkem. Nic nepodepisujte ve stresu a rozhodně se nenechte tlačit časem. Slušný prodejce i kupující na vás tlačit nebude.

Zájmy prodávajícího

Prodávající má samozřejmě zájem na tom, aby prodal svou nemovitost s co nejmenší odpovědností za stav, a obvykle se snaží vyloučit odpovědnost. Je to logické, neboť se chce vyhnout riziku spojenému s přepisem nemovitosti a také s reklamacemi. Nesolidní makléři proto prodávajícím doporučují prodat nemovitost takzvaně „jak stojí a leží“. V praxi to však není tak jednoduché, protože takové sousloví nemusí u nemovitosti mít žádný účinek a používá se spíše u prodávaných předmětů, například u vybavení domů.

Abyste měli klid a byli si jisti, nechte si jasně sepsat smluvní záruky. K tomu však budete potřebovat odborníka, který problematice rozumí. Právě takové najdete v naší realitní kanceláři, obraťte se na nás.

Žádné překážky k prodeji

Pokud nemovitost kupujete, mějte zájem na tom, aby nemovitost neměla žádné fyzické vady, jako jsou provlhlé zdi, plíseň na stropě nebo ztrouchnivělé trámy. Důležité je také, aby na sobě neměla uvalená žádná právní omezení, například věcné břemeno nebo aby v ní nebyli žádní nájemníci.

Při koupi trvejte na výslovných zárukách v oblasti vlastnictví nemovitosti, věcných práv jiných osob nebo zatížení nemovitosti, daní a veřejnoprávních poplatků a podobně. Jestliže není ve smlouvě uvedeno, že se na nemovitost nevážou žádné právní vady, jako jsou exekuce, dluhy nebo zástavní právo, určitě ji nepodepisujte.

Peníze pro prodávajícího

To, kdy bude vyplacena kupní cena, by se měl prodávající s kupujícím dohodnout již při podpisu rezervační smlouvy. Tato dohoda musí pak být v kupní smlouvě jasně zakotvená.

Buďte obezřetní ohledně skrytých záludností

V praxi se kupující setkávají bohužel i s případy, kdy prodávající zatajil problémové nájemníky. Nový majitel bytu či domu pak zažije hořké chvíle, kdy se do svého domova kvůli nim nemůže nastěhovat a musí na své náklady záležitost řešit s právníkem. To vše kvůli nešťastné formulaci smlouvy. Pokud tedy zjistíte, že ve smlouvě stojí, že byt či dům obývají nájemníci, projednejte celou věc s právníkem či solidním makléřem.

Dávejte také pozor na strany, kterých se prodej týká. Pamatujte například, že pokud nemovitost vlastní manželé jako společné jmění, měli by smlouvu podepsat oba. Vyhnete se tak tomu, že zatímco jeden s prodejem souhlasí, druhý se domu vzdát nechce. Obě strany by také měly prohlásit, že na nemovitost nespadá žádná exekuce nebo nejsou v insolvenci.

Pozor na sankce a odstoupení

Každá poctivá kupní smlouva by měla myslet i na případy, ve kterých z prodeje sejde. Musí zde být uvedeno, jak budete řešit, pokud katastr nepřijme návrh vkladu nebo vás vyzve k doplnění návrhu. Musíte také specifikovat sankce pro nedodržení podmínek, jako je prodlení zaplacení, neuhrazení kupní ceny, nepravdivé prohlášení nebo prodlení předání nemovitosti novému majiteli. Pamatujte, že vše má být vyrovnané.


Potřebujete poradit s kupní smlouvou na nemovitost? Obraťte se na nás


Rychlý kontakt

  • Ka - New Generation reality s.r.o.
  • Mobil: +420 724 927 077
  • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek