ZpětÚvodAktuality Jak se bránit proti neohleduplným sousedům

Jak se bránit proti neohleduplným sousedům

Řešení sousedských sporůNemáte se sousedy žádné problémy, nebo máte dokonce kvalitní sousedské vztahy? Pak si můžete gratulovat. Někteří z nás totiž takové štěstí nemají. Hluční sousedé, kteří často něco opravují a rekonstruují nebo milují velmi hlasitou zábavu. Pes, který celý den štěká za sousedovými dveřmi. Díry v plotě, kterými utíká sousedův pes na váš pozemek a ničí vám záhony. Jak se můžete efektivně bránit proti takovým sousedům v rámci udržení přátelských vztahů? A kdy už je jejich chování tak moc za hranou, že ani dobré vztahy s nimi nelze nadále udržovat?

Přátelské upozornění sousedů

Pokud vám chování sousedů vadí, zkuste je na to nejprve upozornit. Sousedi jsou také jenom lidé, a možná si svých prohřešků vůči vám ani nejsou vědomi. To, co oni považují za přirozené vám může lézt na nervy. Přátelské upozornění často problém vyřeší, můžete zvolit i upozornění písemnou formou. Pokud ale ani domluva se sousedy nepomáhá, nabízí se i radikálnější řešení, kterými lze sousedské spory řešit.

Pokud právě vybíráte nové bydlení, snažte se zjistit o svých potenciálních sousedech maximum informací. Pokud se sousedských sporů a nepokojů obáváte, můžete si vybírat bydlení v lokalitě o které víte, že je skutečně klidná a žádné sousedské spory vám zde nehrozí.

Jak na hlučné sousedy?

Zákonem stanovený noční klid platí pouze mezi 22:00 a 6:00. Pokud tedy váš soused rád zdokonaluje své bydlení v neděli hned po 6 hodině ranní, kdy se chcete po celém týdnu konečně pořádně vyspat, není to rozhodně nic příjemného. Když ho ale přátelsky poprosíte třeba s láhví dobrého vína a úsměvem na tváři, nejspíš se bude snažit vašemu požadavku vyhovět a svou kreativitu posune na pozdější hodinu. Když by ale ani laskavá domluva neměla žádné účinky, potom se můžete obrátit na sdružení vlastníků nebo družstvo. Pokud se jedná o byt, v kterém jsou pouze nájemci, můžete informovat o jejich chování pronajímatele. Jedná-li se o bydlení v domě na vesnici, můžete podobné zákazy najít v obecních vyhláškách, anebo se na jejich ustanovení domluvit se zástupci obecní rady. Na internetu najdete také vzor stížnosti na hlučné sousedy.

Hluční sousedé Ohleduplní sousedé

Obtěžuje vás sousedovo zvířectvo?

Sousedův pesPsi nejčastěji obtěžují sousedy svým štěkáním a vytím. Když není páníček doma, psi po něm mohou tesknit i celý den. Také se dokáží podhrabat na váš pozemek a způsobit vám škody na trávníku nebo záhonech. Jak se proti tomu bránit? Opět je nejlepší se se sousedem domluvit na řádném oplocení a hlídání psů. Pokud to nepomůže, lze tento problém řešit i soudní cestou. Soud nařídí povinné oplocení pozemku a v případě poškození záhonů můžete po sousedovi vymáhat finanční náhradu.

Máte malé děti a chcete, aby si mohly bezpečně hrát na zahradě? Potom by vás mělo zajímat, zda se na vašem pozemku netoulají sousedovy kočky. Jejich exkrementy totiž mohou způsobovat nákazu parazity, ale se svobodným pohybem koček bohužel moc nenaděláte.

Pokud bydlíte na vesnici a sousedi chovají domácí zvířata, potom vás může také obtěžovat jejich silný zápach. Potom by v nejzazším případě mohl zasáhnout i stavební úřad a nařídit sousedům úpravy stájí.


Problémy, týkající se pozemku

Soused si může po letech vzpomenout nebo zjistit, že mu patří část vašeho pozemku. Potom je rozhodující, jak je pozemek veden na katastru v současnosti. Pokud je tato část pozemku vaše, soused na ní logicky nemá právo. Pokud ale tato část pozemku vaše není, a udržujete ji v dobré víře již mnoho let, mohli jste na ní nabýt právo jejím vydržením.

Pokud vede k vašemu pozemku přístupová cesta pouze přes pozemek souseda, jedná se o složitý problém. Nejlepší je mít se sousedem hezký vztah a na užívání přístupu k domu se domluvit, v horších případech lze podat návrh na ochranu pokojného stavu u obecního úřadu.

Závěrem vám snad jen můžeme popřát dobré sousedy a hezké sousedské vztahy.

Potřebujete pomoci s výběrem klidného bydlení? Napište nám


Rychlý kontakt

  • Ka - New Generation reality s.r.o.
  • Mobil: +420 724 927 077
  • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek