ZpětÚvodAktuality Kdo platí daň z nemovitosti 2018?

Provedeme vás daněmi při koupi nemovitosti

Jaké jsou povinné poplatky při koupi nemovitostiKoupit dům, byt nebo jinou nemovitost není jen tak. S celým prodejem jsou spojené povinné náležitosti, poplatky, daně, jak na straně prodávajícího, tak i na straně kupujícího. Daně a legislativa kolem nich se však neustále mění. Připravili jsme pro vás přehled poplatků a daní při koupi nemovitosti, které by na vás mohly čekat.

Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti je poplatek, který musí uhradit každý, kdo si kupuje dům, byt, nebo pozemek. Doposud platilo, že povinnost uhradit daň z nabytí platí prodávající a kupující za úhradu zákonně ručí. Bylo také možné se domluvit, že by celá povinnost úhrady daně byla na kupujícím nebo že se strany o zaplacení podělí. S datem 1. 11. 2016 však přichází změna a tuto daň hradí kupující. Pokud se tedy sháníte po novém bydlení, je to již na vás.

Daň činí 4 % z ceny nemovitosti, nebo ze 75 % znaleckého odhadu. Zaplaťte ji nejdéle do konce třetího měsíce od toho, kdy jste provedli vklad na katastr nemovitostí. Jako kupující si tedy připravte rezervu, cena nemovitosti totiž tuto daň již nebude zahrnovat.

Novela zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých, která ustanovuje povinnost kupujícího, byla uveřejněna tento rok v srpnu a bude účinná od data 1. 11. 2016

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je celá příjmem obce, kde se nemovitost nachází a je jediná, která se musí platit předem. Za rok 2016 je její placení rozhodující již od začátku letošního roku, to znamená stav katastru nemovitostí k 1. 1. 2016. Daň z nemovitých věcí, jak se správně nazývá, je nutné podat do 1. února. Stačí přitom prokazatelné odeslání finančnímu úřadu v tento den.

Přiznání však nepodávají všichni, týká se hlavně lidí, kteří byli v minulém roce zapsáni jako vlastníci do katastru nemovitostí. Do konce ledna musí přiznání podat ale i ti, kdo již podávali přiznání v některém z předchozích zdaňovacích období, ale změnily se u nich okolnosti, které rozhodují o vyměření daně. Takovou okolnost představuje například změna počtu vlastněných nemovitostí, kolaudace stavby nebo změna rozlohy pozemku. Nové přiznání naopak nemusí podávat ten, kdo jej ke své nemovitosti již v minulosti podal a nic významného se u něj nezměnilo.

Neztraťte se v daních

Máte-li pocit, že se v daních a poplatcích topíte, neztrácejte naději. Váš pocit je oprávněný. Obraťte se na odborníka, který je v oblasti nemovitostí jako doma a má přehled o všem, co se v legislativě mění. V naší realitní kanceláři se postaráme o to, aby vám neunikla žádná nezbytná záležitost, a společně se postaráme o zaplacení veškerých daní i poplatků.
 

Poradíme vám s daněmi při koupi nemovitosti, napište nám


Rychlý kontakt

  • Ka - New Generation reality s.r.o.
  • Mobil: +420 724 927 077
  • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek