ZpětÚvodAktuality Na co se ptát při pronájmu bytu?

Na co se ptát při pronájmu bytu?

Určitě jste už slyšeli spoustu strašidelných příběhů o problémech s nájmy bytů. Pokud se nyní chystáte pronajmout si bytusnadníme vám práci se složitým dohledáváním informací, na co si dávat pozor. Co je důležité ohlídat, abyste při pronájmu nenaletěli?

Máme vyhlídnutý byt

Na co si dát pozor při pronájmu bytu

Před samotnou prohlídkou se majitele bytu dotazujte na následující body. Předejdete tak zbytečnému marnění svým drahocenným časem.

 • Stav bytu 

Zajímejte se, zda je byt vybavený a jak. V inzerátech se běžně setkáte s pojmy „plně zařízený“ nebo „částečně zařízený“. Nechte si přesně objasnit, jaké vybavení se v bytě nachází. Také by vás mělo zajímat, zda v posledních letech proběhla v bytě rekonstrukce, rekonstruovaný byt může znamenat značnou úsporu nákladů na energie.

 • Cena pronájmu 

Jakou cenu budete pronajímateli platit každý měsíc? Neobnáší pronájem i další skryté poplatky nebo příplatky, například za energie? Jaká je kauce pro realitní kancelář? Finanční otázky jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, proto si je předem důkladně promyslete.

 • Rozměry bytu

Zajímejte se o konkrétní rozměry, zda přesně sedí s rozměry v inzerátu. Dostatečně prostorné bydlení je důležité pro spokojený život.

 • Lokalita

Zajděte si osobně obhlédnout lokalitu bytu, zda by se vám v tomto místě dobře bydlelo. Zajímejte se, jak je to v daném místě s parkováním, dopravou, přístupností a blízkostí centra.

 • Individuální potřeby (mazlíčci, vyhlídka, děti,…)

Máte nějaké speciální požadavky na pronájem? Pokud vlastníte mazlíčka nebo máte malé děti, ptejte se majitele, zda v tom není problém. Také by vás mělo zajímat, zda jsou okna situována do rušné ulice.

Jdeme na první prohlídku bytu

Pokud byt splňuje předchozí požadavky přesně podle vašich představ, přichází další fáze, a tou je prohlídka bytu. Při prohlídce se snažte být co nejvíce detailní, abyste nepřehlédli nějaký závažný problém.

 • Zkoumejte, zda je byt lehce přístupný a zda je v blízkosti parkoviště, případně další potřebné služby. Pokud
 •  nevlastníte auto, určitě vás bude zajímat i dopravní dostupnost, blízkost obchodů a podobně. Také se zajímejte o sousedské vztahy.
 • Prohlédněte celkový stav bytu, jestli vám vyhovuje velikost a rozmístění jednotlivých místností a jejich stav. Následně se zaměřte na technické parametry a zkontrolujte vodu, topení, odpady a osvětlení. Také se ptejte na kabeláž a připojení k internetu. Pokud je cokoliv poškozené, žádejte slevu z nájemného nebo se s majiteli domluvte na opravě.
 • Zeptejte se na velikost úložných prostor a na možnost využití sklepu.
 • Zkontrolujte stav oken a hlučnost z ulice.
 • Dotazujte se na veškeré finanční otázky, které vás napadnou. Zejména se zajímejte o účtování energií, zda budou psané na vás nebo na vlastníka bytu. Také si přesně ujasněte nájemné a kauci.
Pronájem bytu Rady k pronájmu bytu

Byt se nám líbí a rozhodli jsme se pro jeho pronájem

Pokud se pro nájem bytu rozhodnete a plácnete si s majitelem, před podpisem smlouvy si spolu ujasněte důležité náležitosti.

 1. Nechte si čas na důkladnou kontrolu smlouvy, vyhnete se tak koupi zajíce v pytli.
 2. Před podpisem smlouvy ještě znovu zkontrolujte stav bytu.
 3. Vyžaduje od vás majitel pojištění odpovědnosti za škodu nebo pojištění domácnosti?
 4. Kdy je splatný nájem a jaký je postup při opožděné platbě?
 5. Ke kterému datu bude byt k dispozici k nastěhování?

Na závěr s majitelem sepíšete předávací protokol k bytu a spolu se smlouvou si jej pečlivě uschovejte.

V dnešní době je o pronájmy velký zájem, jelikož lidé většinou nemají našetřeno na vlastní byt, nebo nedosáhnou na úvěr od banky. Proto se mimo jiné musíte připravit na silnou konkurenci mezi zájemci o pronájem bytu. O pronájem mají v současnosti zájem především mladí lidé bez dětí a o náklady se pak dělí se spolubydlícími.

Najdeme vám perfektní pronájem, napište nám


Rychlý kontakt

 • Ka - New Generation reality s.r.o.
 • Mobil: +420 724 927 077
 • Email: info@kareality.cz

Facebook

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek